
Uutuus! Sony A1!
Sony A1
Artikkeli: 1050569- Toimitukset alkavat helmikuun puolivälissä
- Videokuvaa sisäisesti 8k/30p 10-bittisessä 4:2:0-muodossa.
- 50.1 megapikselin Exmor RS CMOS-kenno
- Sarjakuvaus jopa 30 kuvaa sekunnissa
- Uskomattoman hyvä automaattitarkennus jossa on real-time tracking
- Sisäänrakennettu 5,5-askeleen kuvanvakain
Maksa heti tai jaa useampaan osamaksuun Lue lisää
Arvopaketti
Sopivat lisävarusteet
Sony A1 - The one never seen
Sony on julkaissut uuden Alpha kameran, jota he kutsuvat "the one never seen" - Sony Alpha 1. Kamera erottuu monin tavoin nykypäivän markkinoilla olevista peilittömistä täysikokoisista kameroista. Sony A1 -laitteessa on upeat tekniset tiedot, kuten jatkuva 30 k/s sarjakuvaus, erittäin hyvä automaattitarkennus ja 8K / 30p-videotallennus. Toimitus alkaa helmikuun puolivälissä joten ennakkotilaa se jo tänään!
Ominaisuuksia
- 50.1 megapikselin Exmor RS CMOS-kenno
- Videokuvaa sisäisesti 8k/30p 10-bittisessä 4:2:0-muodossa
- Mekaaninen suljin voi synkronisoida salaman kanssa jopa 1/400 sekunnin nopeudell
- 30 k/s sarjakuvaus
- Erittäin hyvä automaattitarkennus jossa on real-time tracking
- Kamerarungossa on 5,5-askeleen kuvanvakain
- Saavuttaa 15 askeleen dynaamisen alueen ja tuottaa hyvää tulosta vaikeissakin valo-olosuhteissa
- Laajennettu 50-102 400 välinen ISO-alue
- Silmän automaattitarkennus toimii nyt myös linnuille.
- Kaksi muistikorttipaikkaa, jotka voivat käyttää sekä CFexpress type A- että SD-muistikortteja.
- Elektroninen OLED-etsin jossa on 9,44 miljoonaa pikseliä
- Toimitukset alkvat alustavien tietojen mukaan viikolla 7
Huippuluokan automaattitarkennus
Sony A1 käyttää sekä vaiheistettua 759 tarkennuspisteen automaattitarkennusta että kontrastiin perustuvaa 425 pisteen automaattitarkennusta. Automaattitarkennuksen seurantatoiminto käyttää tekoälyä ja seuraa kohdetta tarkasti. Seurantaa voidaan nyt, ihmisten ja eläinten lisäksi, käyttää myös lintujen valokuvauksessa. Automaattitarkennus suorittaa 120 seurantalaskentaa sekunnissa - kaksi kertaa enemmänkuin Sony A9 II.Suorituskykyiset komponentit
Kamerassa on uusi 50.1 megapikselin Exmor RS CMOS-kenno joka tuottaa hämmästyttäviä kuvia korkealla dynaamisella alueella. Kamerarungossa on myös uudentyyppinen BIONZ XR prosessori. Jotta tämän tyyppinen kamera toimisi tehokkaasti, tarvitaan paljon prosessointitehoa. Sonyn kehittämä BIONZ X on kahdeksan kertaa vahvempi kuin edellinen BIONZ X -malli.Tehokas kuvanvakain sekä video- että valokuvaukseen
Sony A1:n kamerarungossa on 5,5-askeleen kuvanvakain, joka helpottaa sekä käsivalokuvausta että videokuvaamista vähentämällä tärinän vaikutuksia kuvissa. Uusi videokuvaukseen kehitetty "active mode" - tila, käyttää BIONZ XR -prosessorin ja kuvanvakaimen voimaa samanaikaisesti. Näin saat erittäin vakaata materiaalia myös käsin kuvattaessa.